Geçen Cuma bir arkadaşım sokakta yürürken, bir kedi  aniden önüne çıkıp bacağına hamle yapıp ısırmıştı. Normalde kediler arası çok iyi olan bu arkadaşım, bu ani hareket sonrası en yakındaki özel tıp merkezine gitmiş. Orada doktorun tavsiyesiyle, kuduz aşısı için birlikte Şişli Etfal’in yolunu tuttuk.

Tıp merkezinden alınan bilgiye göre kuduz aşısı sadece devlet hastanelerinde yapılıyor. Özel kayıt tutulduğu için sağlık ocağı veya özel hastanelerde işlem yapılmıyor!

Ön muayene sonrası, doktor öncelikle tetanoz aşısı yapılmasına karar verdi. Acil müdahale odasında aşı için beklerken bir kaç ilginç olaya şahit oldum. Ancak okuyan hamile okuyucularım var (love and smile sevgiler) diyerek paylaşmıyorum :)

Aşı sonrası, enfeksiyon bölümünde konsultasyon (ne zor kelime Yarebbim) yapıldı ve ısıran hayvan sokak kedisi olduğu ve gözetim altında tutulamayacağından dolayı tedbir amaçlı 4 doz kuduz aşısı yapılmasına karar verildi. İlk iki doz hemen yapıldı.

Yeni nesil kuduz aşıları, koldan yapılıyor. Eskisi gibi ürkütücü karından devasa iğne gibi uygulama söz konusu değil. Kuduz aşısı yapıldığına dair bir aşı kartı veriliyor. Aşının 3 yıl geçerliliği var.

Aşıya sonrası arkadaşım ateş, halsizlik ve yorgunluk gibi yan etkiler gördüğünü anlattı.

Kediye gelince, hastane dönüşünde sokakta karşılaştık kendisiyle. Arkadaşımın eşi belediyeye durumu bildirmişti, fotoğrafını ve konumunu da ilettik.

 

 

2 Thoughts on “Kuduz Aşısı

  1. Aborriiii..ama ben çatlarım şinci… valla endişelenmemeye çabalıycam.. nedir söylesene?
    hadiii nolurrrrrrrrrrr

  2. Ehm, nasıl söylesem :) Direk müdahale odasına dalınca bir parmak operasyonu öncesine şahit oldum. Odadan bembeyaz olarak çıktım :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Post Navigation